zadzwoń do nas 12345 20 36
Opłata jak za połączenie lokalne wg taryfy operatora
  • Tania Energia

    dla twojego domu

    krok 1

  • krok 2

Ciepło od okna, czyli sposób na wykorzystanie energii słonecznej

Przez okna ucieka przynajmniej 25% ciepła. Wiele dobrze zaprojektowanych energooszczędnych budynków ma duże okna od strony południowej, a mniejsze od północnej. Dzięki temu słońce nagrzewa wnętrze w chłodniejsze dni. Oto krótki przewodnik po ich najważniejszych cechach i parametrach okien.

Współczynnik przenikania ciepła – Uw

Dzięki temu parametrowi wiemy, ile ciepła z pomieszczenia okno przepuszcza na zewnątrz. Im zatem ten parametr jest wyższy, tym utrata ciepła jest większa. Co ważne współczynnik ten dotyczy oczywiście całości okna, a nie tylko szyby. Czasem zdarza się, że klient jest wprowadzany w błąd, gdyż podany przez sprzedawcę parametr dotyczy tylko jednego tych z elementów. Standardowe okno ma tę wartość na poziomie 1,5–1,7 Uw. W nowych energooszczędnych domach trudno znaleźć okna o parametrze wyższym niż 1,2 Uw. Na rynku są też dostępne okna o parametrze niższym niż 0,8 Uw.

Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej – g

Ten parametr mówi nam, jaki procent energii słonecznej przeszkodzi przez okno do wnętrza naszego pomieszczenia. Wartość tę producenci i sprzedawcy podają w procentach. Im liczba ta jest wyższa, tym więcej ciepła dostaje się do wewnątrz pomieszczenia i w ten sposób oszczędzamy na ogrzewaniu pomieszczenia. Wartość mieszcząca się w standardzie to 35–45 procent. Liderzy rynkowi tego współczynnika mogą się pochwalić współczynnikiem przekraczającym 70 procent.

Okna aktywne – czyli o współczynnikach Uw i g

Nie zawsze jednak im wyższy wartość współczynnika g tym lepiej. Duża przepuszczalność energii słonecznej oznacza szybkie nagrzewanie się pomieszczenia w upalne letnie dni i częstsze korzystanie z klimatyzacji. Specjaliści polecają okna o następujących parametrach:

  1. współczynnik przenikania ciepła (Uw) niższy niż 0,9,

  2. współczynnik przepuszczalności energii słonecznej (g) wyższy niż 45 procent.

Okna o takich proporcjach są nazywane aktywnymi, gdyż pozwalają na małe straty energii z wewnątrz pomieszczenia i stosunkowo duże zyski z zewnątrz.

Okna z dużą przepuszczalnością energii słonecznej i roletami zewnętrznymi

Jest też wielu zwolenników zakupu okien o możliwie wysokim parametrze g (ponad 50 procent) i zamontowanie do nich zewnętrznych rolet. Wtedy w porach roku innych niż lato korzystamy z nagrzewania pomieszczenia przez okna, a w upalne dni – uniemożliwiamy dostęp słońcu dzięki roletom. Naszym zdaniem takie rozwiązanie jest optymalne i pozwala zmniejszyć koszty zarówno ogrzewania, jak i klimatyzacji.

Współczynnik przepuszczalności światła – Lt

Chcesz wiedzieć, ile tak naprawdę wpada światła do pomieszczenia, a ile pochłaniają szyby? Poznaj współczynnik przepuszczalności światła, oznaczany jako L t. Ten wskaźnik opisuje relację poziomu światła słonecznego docierającego do zespolonej szyby do ilości światła, która jest przepuszczona do wewnątrz. Parametr ten jest podawany w procentach, im wartość ta jest wyższa, tym więcej światła jest w pomieszczeniu.

Jakie okna wybrać?

Wiele zależy od projektu domu, w którym mieszkamy, i usytuowania danego okna. Dobrze jest skorzystać z porady ekspertów (np. architektów), którzy podpowiedzą nam, gdzie dane parametry najlepiej się sprawdzą. Inne okna są bowiem potrzebne od strony północnej, inne od południowej, na ich dobór wpływa też m.in. funkcja pomieszczenia, w którym mają się znajdować.