zadzwoń do nas 12345 20 36
Opłata jak za połączenie lokalne wg taryfy operatora
  • Tania Energia

    dla twojego domu

    krok 1

  • krok 2

Jak zmienić dostawcę energii?

Korzystasz z usług innego operatora telefonii komórkowej niż wcześniej, jeździsz autem nowej dla Ciebie marki, a od niedawna używasz komputera innego producenta? Należność za energię przelewasz jednak od lat temu samemu dostawcy? To też możesz zmienić. Koncerny energetyczne konkurują o Twoje uznanie, dzięki czemu możesz wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Sprzedawca i dystrybutor

Przez wiele lat ten sam podmiot wytwarzał i dostarczał nam energię. Obecnie muszą to być wydzielone spółki. Jeżeli jednak nic nie zmieniałeś w ostatnich latach, to Twój dystrybutor i sprzedawca ma jednego właściciela i podobnie się nazywa.

I tak na przykład Twoim dystrybutorem może być np. PGE Dystrybucja, a sprzedawcą inna spółka należąca do tej samej grupy kapitałowej. Analogiczna zasada dotyczy np. RWE Stoen Operator, ENEA Operator, Tauron Dystrybucja.

Możesz zatem zmienić sprzedawcę, a dystrybutor pozostanie ten sam.

Czas rozwiać wszelkie wątpliwości, dzięki którym przekonasz się, że zmiana energii nie jest trudna.

Bez zbędnych formalności

Najprościej jest udzielić pełnomocnictwa nowemu dla nas sprzedawcy energii, który zajmie się w naszym imieniu wszystkimi formalnościami:

– rozwiąże dotychczasową umowę na sprzedaż i dostarczanie energii,

– zajmie się rozliczeniem z dotychczasowym sprzedawcą.

Ile to trwa?

Zmiana sprzedawcy energii to 30 dni w przypadku pierwszej zmiany, a kolejnej – 14 dni. Są to terminy uregulowane ustawowo. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę okres wypowiedzenia u naszego dotychczasowego sprzedawcy.

Bez wymiany licznika

Zmiana sprzedawcy energii przez osobę prywatną nie wiąże się z koniecznością wymiany licznika czy tym bardziej doprowadzeniem nowych przewodów. Infrastruktura zainstalowana w lokalu pozostaje ta sama.

Ile faktur otrzymam?

Osoba, która zmienia sprzedawcę, a operator nie jest w tej samej grupie kapitałowej, otrzymuje dwa dokumenty. Po jednym, od sprzedawcy i dystrybutora.

Czym nas jeszcze sprzedawca zachęci?

Dzięki nasilonej konkurencji coraz częściej sprzedawcy zaskakują nas zachętami znanymi wcześniej w innych branżach. Pierwszy miesiąc za 1 zł, gwarancja niezmienionej ceny przez rok czy możliwość skorzystania z pomocy elektryka.

Czy podpisywać długoterminową umowę?

Sprzedawcy energii, podobnie jak operatorzy telekomunikacyjni czy dostawcy telewizji kablowej, proponują nam długoterminową umowę. W zamian kuszą zniżkami oraz innymi benefitami. Podpisywanie takiej umowy zawsze wiąże się z ryzykiem, że choć za pewien czas ceny rynkowe energii będą niższe np. o 20 proc., to my wciąż będziemy płacić według dotychczasowych stawek. Oczywiście może nas też ominąć podwyżka dzięki właśnie takiej umowie. Jaki jest wniosek? O długoterminowej umowie myślmy tylko wtedy, gdy sprzedawca zaproponuje nam w zamian atrakcyjne benefity.

Na co uważać?

Przed ostateczną decyzją o zmianie dostawcy sprawdź kilka istotnych kwestii:

– na jak długo podpisujesz umowę?

– jakie są konsekwencje jej wypowiedzenia?

– czy sprzedawca nalicza nam jakiekolwiek dodatkowe opłaty?

– czy sprzedawca wraz z ofertą podstawową nie dodaje w pakiecie innych płatnych usług?

Czy warto zatem mieć energię do zmian? Tak, ale najpierw dobrze poznaj oferty sprzedawców i wybierz propozycje, która najbardziej Tobie odpowiada.