zadzwoń do nas 12345 20 36
Opłata jak za połączenie lokalne wg taryfy operatora
  • Tania Energia

    dla twojego domu

    krok 1

  • krok 2

Oświetlenie LED

Świetlówki, żarówki, taśmy, reflektory, moduły – takie słowa słyszymy regularnie w sklepach z oświetleniem LED. Nurtują Cię pytania dotyczące tej technologii. Oto krótkie wprowadzenie.

Czy LED starczy na kilka dekad?

Bezsprzecznie tego typu oświetlenie wyróżnia się trwałością. Należy jednak podchodzić sceptycznie do zapowiedzi producentów, że każda świetlówka czy żarówka, który kupimy, będzie nam służyć przez kilkanaście lat przy średnim dobowym zużyciu.

Odpowiedź brzmi… oświetlenie LED jest trwałe, ale nie ma pewności, czy dane źródło nie zawiedzie nas wcześniej niż za kilkanaście lat. Dlaczego?

Technologia LED to nie diody, lecz także układ zasilający przetwarzający wysokie napięcie wejściowe na niskie wyjściowe. W sieci energetycznej mamy przecież ponad 220 woltów, a dioda LED pracuje pod napięciem 3–3,5 volt.

Skomplikowana konstrukcja oznacza, że jest potencjalnie wiele elementów, które mogą się popsuć. Jednym z czynników wpływających na żywotność takiego małego świecącego urządzenia jest temperatura. Odpowiednia jakość styków, dobre przewodnictwo cieplne materiałów i przede wszystkim konstrukcja zapewniająca możliwość odprowadzania ciepła – to wszystko ma wpływ na żywotność urządzenia LED. Bardziej dociekliwi mogą więc pytać sprzedawców o podatność produktu na przegrzewanie. Niektórzy producenci stosują na przykład radiatory, znane nam z komputerów. Jest to istotne, zwłaszcza gdy umieszczono wiele diod obok siebie.

Markowe czy też nie?

Tu też nie ma prostej odpowiedzi. Sprzedawcy LED-ów zachwalają najczęściej nieznane wcześniej marki, a kojarzone jedynie z tym nowego typu oświetleniem. Sceptycznie podchodzą zatem zarówno do rozwiązań oferowanych przez producentów znanych np. z wytwarzania świetlówek kompaktowych, jak i najczęściej najtańszych LED-ów oferowanych pod nieznaną marką. Ale podkreślamy, że nie ma tu jednej reguły.

Co to są lumeny?

Każdy z nas potrafi określić, ile światła zapewni nam tradycyjna żarówka 40-watowa, a ile 100-watowa. Jest to jednak jednostka mocy, która pozwala mierzyć zużycie prądu przez dane urządzenie. Strumień świetlny mierzymy natomiast w lumenach, stad producenci LED-ów podają te jednostki m.in. na opakowaniu.

Tabela. Źródło światła – moc a strumień świetlny

border: 1px solid #00000a; padding-top: 0cm; padding-bottom: 0cm; padding-left: 0.2cm; padding-right: 0.19cm

moc żarówki (waty)

40

60

100

moc oświetlenia LED (waty)

5

10

14

ilość światła (lumeny)

400

700

1400

Porównanie jest orientacyjne. Radę mamy taką, że jeśli zależy nam na danym poziomie jasności, to starajmy się wybierać żarówkę o wyższej liczbie lumenów. Świetlówka zachwalana przez producenta jako „odpowiednik 100 watów” możemy często uznać za świecącą za słabo.

Temperatura barwowa światła

Barwa też ma swoją temperaturę określaną w kelwinach. Tabela przedstawia porównanie światła słonecznego ze sztucznym i wartość temperatury barwowej.

Tabela. Temperatura barwowa światła

światło słoneczne

światło sztuczne

temperatura barwowa (kelwiny)

zachmurzone niebo

jarzeniowe, dzienne

6500

słońce w południe

jarzeniowe, białe

5300

godzina po wschodzie słońca

jarzeniowe, ciepłe białe

3500

wschód lub zachód słońca

płomień świecy

2000

Jeśli zatem lubisz ciepły, lekko żółty kolor znany z tradycyjnych żarówek – wybierz oświetlenie LED o parametrach od 2700 do 3500 kelwinów, które jest najlepsze do sypialni czy salonu. Zwolennicy ciepłych barw wybierają żarówki o wartości bliskiej lub równej 2700 kelwinów. Ponad 3000 to już dla nich zbyt chłodna barwa. Neutralną barwę (ok. 4000 kelwinów) możemy polecić tylko do łazienki czy kuchni. Barwę zimną (ok. 6000 kelwinów) – do piwnicy, garażu czy schodów przed domem.